Pająk ogrodzenia posesyjne
+48 666 678 220
Zadzwoń do nas
pajak.albert@gmail.com
Kontakt mailowy
Groszowice 97
Lokalizacja firmy

Fundament pod ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe to konstrukcja, która może powstać w bardzo krótkim czasie, gwarantując przy tym stabilność i trwałość. Możemy wybrać montaż na fundamentach punktowych, wykonać podmurówkę z gotowych prefabrykatów, a także zdecydować się na wylewkę betonową, która daje szerokie możliwości aranżacyjne – np. umożliwia stworzenie fundamentu pod ogrodzenie z bloczków czy klinkieru. Jak wykonać fundament pod ogrodzenie? O tym będzie nasz artykuł.

Fundament pod ogrodzenie panelowe – czy jest koniecznością?

Ogrodzenia panelowe to konstrukcje o dużej lekkości i pewnej stabilności. Mogą być montowane zarówno nad podłożem, jak i po uprzednim wykonaniu fundamentów. Niewątpliwą ich zaletą są niskie koszty zakupu paneli oraz szybkość powstawania takiego ogrodzenia. Wszystko zależy jednak od terenu, na jakim odbywa się montaż. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z nierówną czy mocno niestabilną działką, warto zadbać o fundament pod ogrodzenie panelowe. Co więcej, jeśli zależy nam na uzyskaniu ogrodzenia o dużej stabilności i wytrzymałości, warto rozważyć stworzenie fundamentów. Możliwości jest wiele, dlatego decyzja o stawianiu fundamentów wcale nie oznacza dużych wydatków czy straty cennego czasu. Ustawienie fundamentów to przede wszystkim dużo ładniejszy wygląd całego ogrodzenia oraz szczelność, szczególnie jeśli skorzystamy z gotowych prefabrykatów. Dodatkowo jest to także stabilizacja ogrodzenia oraz ochrona przed zwierzętami.

Fundament ogrodzenie – jakie mamy możliwości?

Fundament pod ogrodzenie panelowe możemy stworzyć na kilka sposobów:

  • wylewka betonowa tzw. fundament na całej długości ogrodzenia. Jest to sposób, który daje gwarancję stabilności oraz szansę na wykończenie ogrodzenia na swój sposób. Jedyną wadą jest fakt, że to metoda pracochłonna i kosztowna;
  • punktowo – wylewka betonowa w miejscach, w których ustawiamy słupki. Pamiętajmy jednak, że taki typ fundamentu nie będzie odpowiedni w miejscach o dużych nierównościach np. na skarpach;
  • fundament z gotowych prefabrykatów – konieczne będzie wykonanie wylewki w miejscach słupków. Reszta to szybkie ustawienie gotowych prefabrykatów, które mocuje się między słupkami na specjalnych łącznikach. Metoda ta gwarantuje nie tylko stabilność konstrukcji, ale także jej dekoracyjny wygląd oraz zabezpiecza przed zwierzętami. Świetnie sprawdzi się też jako fundament pod ogrodzenie na skarpie.

Fundament pod ogrodzenie – zbrojenie pod tradycyjną wylewkę

Pierwszą możliwością, jeśli chodzi o budowę fundamentu pod ogrodzenie panelowe, jest wykonanie klasycznej wylewki betonowej. Niestety może być to bardzo trudne zadanie, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia oraz droższe niż w przypadku zakupu gotowej podmurówki prefabrykowanej. Fundament pod ogrodzenie krok po kroku:

  • wykopanie terenu pod ogrodzenie;
  • szalunek – forma, którą należy wykonać z desek;
  • zbrojenie, które zwiększy stabilność i trwałość fundamentu;
  • przygotowanie zaprawy betonowej;
  • wylewka z betonu.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu słupków ogrodzenia. Dodatkowo należy pamiętać, że takich prac nie powinno się wykonywać w sytuacji, kiedy na dworze panuje wysoki mróz poniżej -5 stopni bądź wysoka temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza.

Fundament pod ogrodzenie z bloczków betonowych

Chcąc uzyskać dekoracyjny charakter ogrodzenia, można zdecydować się na wykonanie fundamentu pod ogrodzenie z bloczków betonowych. Na początek konieczne jest wykonanie wylewki i odczekanie około 2 tygodni, aby móc ułożyć bloczki betonowe. To samo dotyczy sytuacji, w której decydujemy się na fundament pod ogrodzenie z klinkieru czy też fundament pod ogrodzenie z pustaków łupanych. Takie ogrodzenie może prezentować się bardzo dekoracyjne oraz zwiększy prywatność na posesji, gdyż ograniczy przejrzystość. Zastanawiając się nad tym, czym obłożyć fundament ogrodzenia podpowiadamy, że klinkier, bloczki i pustaki łupane to materiały, które będą prezentować się bardzo dobrze na każdym ogrodzeniu.

Fundament pod ogrodzenie – wymiary

Bardzo ważną kwestią podczas tworzenia fundamentu pod ogrodzenie są jego wymiary. Ławy fundamentowe muszą być posadowione poniżej linii przemarzania gruntu, najczęściej jest to głębokość od około 80 do 140 cm (w zależności od regionu). Całkowicie zmniejszy to ryzyko uszkodzenia fundamentów pod wpływem mrozu. Pamiętajmy też, że szerokość wykopu musi być dopasowana do szerokości płotu. Bez względu na to, jaki rodzaj fundamentu wybierzemy pod ogrodzenie panelowe, należy pomyśleć o oczyszczeniu terenu z korzeni, kamieni i roślin. Dodatkowo należy wytyczyć teren, który powinien być zgodny ze wszystkimi obowiązującymi przepisami. Kiedy wylewamy beton, konieczne jest wykonanie zbrojenia, a po wylaniu betonu i jego zaschnięciu należy zadbać o szlifowanie powierzchni tak, aby była ona idealnie równa. Wiele osób może zastanawiać się, czym obłożyć fundament ogrodzenia? Otóż istnieje wiele materiałów budowlanych, które mogą okazać się pomocne np. płytki gresowe, betonowe, kamienne, silikatowe czy klinkierowe.

Ogrodzenie panelowe z gotową podmurówką – dlaczego warto?

Ogrodzenie panelowe z gotową podmurówką to szansa na oszczędność – nie tylko pieniędzy, ale również czasu. Za ich pomocą można szybko stworzyć bardzo solidną konstrukcję o nowoczesnym wyglądzie. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na zakup bramy wjazdowej przesuwnej, która dopełni całe ogrodzenie i zabezpieczy teren przed dostępem osób niepowołanych. Gotowe prefabrykaty to elementy, które stanowią doskonałe zabezpieczenie przed zwierzętami, to także brak konieczności wykonywania wylewki betonowej i przygotowywania kosztownego zbrojenia. Co ważne, taka gotowa podmurówka jest bardzo atrakcyjna wizualnie, doskonale prezentuje się ze zwykłymi panelami ogrodzeniowymi oraz sprawia, że cała konstrukcja staje się naprawdę solidna i trwała. Warto wiedzieć, że gotowe łączniki i betonowe elementy to sposób na stworzenie solidnego fundamentu na lata. Będzie doskonałym zabezpieczeniem posesji i sprawi, że będzie ona atrakcyjna wizualnie pod każdym względem. Ogrodzenie panelowe z gotową podmurówką jest jednym z najczęściej wybieranych w ostatnich latach, a wszystko przez niewielkie koszty i wysoką trwałość takiej konstrukcji.