Nie ulega wątpliwości, że ogrodzenie bez bramy wjazdowej nie będzie dobrze spełniało swojej funkcji. Przede wszystkim musi ona ułatwiać opuszczanie i wchodzenie na teren posesji. Tym samym chroni też przed wstępem nieproszonych gości. Brama wjazdowa powinna więc przede wszystkim bez zarzutu działać – otwierać się i zamykać.
Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, by brama wjazdowa współgrała ze stylistyka całego ogrodzenia i zabudowania. Musi wpisywać się w przyjętą estetykę, by wszystko tworzyło spójną całość.Ile jednak kosztuje montaż bramy wjazdowej dwuskrzydłowej? Od czego zależy ostateczny koszt? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Ten rodzaj bramy charakteryzuje się tym, że montuje się ją do słupków, które umocowane są w fundamencie ogrodzenia. Do wybranego rodzaju słupka – metalowego, betonowego lub murowanego – przytwierdzane są specjalne zawiasy. To właśnie na nich będą osadzone skrzydła bramy. Zdecydować można się na bramę dwuskrzydłową otwieraną ręcznie, a także na tą z mechanizmem automatycznym, czyli z napędem.
Bramy dwuskrzydłowe można podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Wyróżnia się wtedy bramy:
Inny podział obejmuje rodzaj siłownika. Może być on liniowy, czyli najmniej skomplikowany. Drugim rodzajem jest siłownik łamany, który charakteryzuje się tym, że ma zginane ramię opasujące słupek, do którego montowane jest skrzydło. Ostatni rodzaj siłownika to podziemny, którego podstawową zaletą jest to, że pozwala na dowolne manewrowanie skrzydłem.
Przede wszystkim, decydując się na montaż bramy wjazdowej dwuskrzydłowej, należy pamiętać o tym, że na ostateczna cenę, którą będzie trzeba zapłacić, będzie zależeć od kilku czynników. Do tych podstawowych zalicza się stopień skomplikowania projektu bramy i użycia materiałów wykorzystanych do jej stworzenia. Pod uwagę należy wziąć też takie kwestie, jak:
Na ostateczną cenę montażu bramy wjazdowej dwuskrzydłowej wlicza się też oczywiście praca samego montażysty, a także instalator, jeśli wybierzemy bramę z napędem elektrycznym.
Oczywiście najtańsze będą bramy wjazdowe, które otwiera się manualnie. Niemniej też trzeba zapłacić za montaż takich bram. Oscyluje on w granicach 600-800 zł. Koszt za montaż wzrośnie, jeśli bramę wyposażymy w napęd automatyczny. Warto pamiętać, że lepszym rozwiązaniem jest wyposażenie bramy wjazdowej dwuskrzydłowej od razu w napęd, niż jego późniejsze dobieranie i montowanie. Taka opcja jest mniej kosztowna, pozwala także uniknąć błędów związanych ze złym dopasowaniem napędu do konkretnego modelu bramy.
Modele wyposażone w napęd automatyczny montuje się, używając siłowników elektrycznych lub hydraulicznych. Silnik przytwierdzony jest do słupka lub podmurówki. Co więcej, może on też być wkopany w ziemię, przez co jest niewidoczny – takie rozwiązanie jest najbardziej estetyczne. Cena montażu takiej bramy będzie zależała między innymi od wymienionych wyżej kwestii – rodzaju siłownika, silnika, sposobu jego przytwierdzenia do słupka. Cena montażu bramy wjazdowej dwuskrzydłowej automatycznej będzie wahać się w granicach 1000-1200 zł.
Przede wszystkim najlepiej byłoby, jeśli brama nie miałaby żadnych zniszczeń, była nowa i oczywiście prawidłowo zamontowana. Jeśli brama wjazdowa dwuskrzydłowa nie działa sprawnie, najpierw trzeba wykonać jej remont.
Cena usługi za montaż bramy wjazdowej dwuskrzydłowej automatycznej wzrośnie, gdy na posesji nie ma przygotowanego okablowania. Najwięcej czasu i pieniędzy będzie kosztować sytuacja, w której będzie trzeba zerwać nawierzchnię, przygotować instalację i na nowo położyć nawierzchnię.
Im większa i cięższa brama, tym droższy będzie do niej napęd, a także usługa jego montażu. Kosz znacząco wzrośnie, gdy napęd będzie montowany na naprawdę dużej bramie, na która składają się kilkumetrowe skrzydła.
Oczywiście montaż będzie droższy wtedy, gdy będzie on bardziej skomplikowany. Dodatkowe czynności, które będzie musiała wykonać osoba zajmująca się montażem, również podniosą cenę.
Część napędów nie jest trudna w montażu, dlatego można podjąć się samodzielnej instalacji. Zazwyczaj do urządzenia dołączona jest instrukcja, która poprowadzi przez cały etap montażu i konfiguracji napędu. Jest to jednak zadanie, którego nie podejmą się wszyscy. Do samodzielnej instalacji napędu, a tym samym ograniczenia kosztów za jego montaż, potrzebna jest chociaż minimalne doświadczenie w tego typu pracach.
Jeśli takiej wiedzy i wprawy się nie ma, lepiej od razy montaż zlecić profesjonalistom i tym samym uniknąć kosztów, które mogą być związane z późniejszymi poprawkami.
pajak.albert@gmail.com
Groszowice 97
Jedlnia-Letnisko 26-630
+ 48 666 678 220
Pon – Sob: 7:00 – 19:00
Sob: 9:00 – 14:00
Nd: Nieczynne